Kada pričamo o socijalnom inženjeringu, ne mislimo na inženjere koji se druže nakon posla. Kada pričamo o phishingu, ne uspoređujemo riječne i morske ulove.
U svijetu interneta i internetske sigurnosti, želite izbjeći ove društvene inženjere i ne želite da Vas netko upeca. Phishing ili mrežna krađa kartica je vrsta socijalnog inženjeringa: prijevara koja korisnika navodi na otkrivanje osobnih i financijskih podataka. Najčešće funkcionira kao lažni e-mail koji upućuje na link, a on vodi do lažirane internetske stranice na kojoj trebate upisati osobne podatke.
U samo dva klika i jedan formular prevaranti dolaze do Vaših osobnih podataka i podataka o karticama. Nemojte se upecati nego usvojite sljedeće navike i zaštitite se:
- ne odgovarajte na mailove u kojima Vas traže osobne podatke i podatke o kartici. PBZ Card Vas nikada neće tražiti da putem e-maila, društvenih mreža, mobilnih aplikacija za razmjenu poruka i sl. šaljete sigurnosne podatke o svojim karticama.
- ne klikajte na poveznice u sumnjivim mailovima
- ne nasjedajte na poruke tzv. dostavnih službi u kojima Vas traže da uplatite iznos kako bi Vam isporučili pošiljku, obavještavaju Vas o nemogućnosti dostave paketa zbog nepotpunih informacija i slično
- prije davanja bilo kakvih podataka, provjerite digitalni certifikat web poslužitelja (lokot, https...)
- redovito pratite stanje svojih računa za obavljanje transakcija
- ako dobijete sumnjivu poruku za kartično plaćanje, javite se PBZ Cardu.
Više informacija o mogućnostima zaštite na internetu pronađite i na: Savjeti za građane | HUB.