Budite oprezni i ne nasjedajte na primamljive ponude lažnih online trgovina
Blagdansko razdoblje predstavlja pravu "šoping ludnicu" na online trgovinama. Teško je odoljeti ponudama za raznovrsne popuste i akcije koje "pljušte" sa svih strana pa tako i preko društvenih mreža. Ali, kako kupovati sigurno i bezbrižno na internetu te spriječiti neželjeni stres kad vidite nepoznate transakcije na svome računu? Najbolji način prevencije od zloupotrebe na internetu je edukacija korisnika. Opreza i provjere nikad dovoljno pa treba biti oprezan i prilikom korištenja društvenih mreža na kojima najčešće iskaču "pop up" prozori koji nude stranice s vrlo primamljivim ponudama. Često su to popusti na proizvode poznatih brendova, čije cijene su snižene i do 80%. U takvim situacijama najčešće se radi o lažnim stranicama na kojima korisnici ostavljaju svoje podatke o karticama, a u posljednje vrijeme nerijetko i osobne podatke. Na lažni zahtjev prodavatelja korisnici šalju i podatke o osobnim iskaznicama čime ugrožavaju i svoj osobni identitet. Kako biste se zaštitili prilikom kupnje na internetu i uživali u njoj, donosimo vam nekoliko korisnih savjeta:
- Nemojte brzopleto odgovarati na primljene ponude.
- Nikad ne unosite osobne podatke i podatke o kartici preko dobivenog linka.
- Uvijek provjerite web trgovinu koja nudi veliki popust lociranjem i ukucavanjem prave web adrese, npr. provjerite nudi li vaš omiljeni avioprijevoznik besplatne aviokarte prije nego se odazovete i uključite na nagradnu igru ili prve dobitnike.
- Provjerite i dostupnost njihove korisničke službe, mogućnost povrata i troškove u svezi slanja robe.
Prijevarne stranice često izgledaju uvjerljivo, a prevaranti putem njih traže preslike vaših platnih kartica. Budite oprezni i nemojte putem društvenih mreža, SMS poruka ili e-mailova prosljeđivati podatke o vašoj kartici i sigurnosne kodove potrebne za obavljanje online kupnje.
Lažne e-mail poruke kojima se traži odavanje osobnih i financijskih podataka korisnika također predstavljaju jednu vrstu napada na korisnike. Pravovremeno prepoznavanje takvih poruka, briga o zaštiti računala i ulaganje u antivirusne programe, promjena lozinke te uredno zatvaranje preglednika prilikom završetka rada na računalu, samo su neke od mjera koje građani mogu poduzeti, a u velikoj mjeri utjecati na sigurnost kupnje na internetu.
Za kraj savjetujemo redovno kontrolirajte svoje račune jer pravovremenim otkrivanjem potencijalne zloupotrebe zajedno možemo spriječiti daljnju štetu.
Uživajte u blagdanima i kupujte bezbrižno!