1. siječnja 2023. godine euro je postao službena valuta Republike Hrvatske, a naša država dvadeseta članica Europske unije koja koristi euro kao službenu valutu i tako je dio jedinstvenog europodručja.
Uvođenje eura bio je jedan od najzahtjevnijih projekata u kojem su sudjelovali brojni dionici.
Uspješno smo proveli proces uvođenja eura i omogućili svojim korisnicima da i ubuduće nesmetano koriste Premium Visa kartice, sve njihove pogodnosti i funkcionalnosti. U skladu s novom nacionalnom valutom ažurirali smo i sve informacije o našim proizvodima i uslugama koje su vam dostupne na web stranicama: www.pbzcard.hr, www.pbzcard-premium.hr, www.premiumrewards.hr, www.pbzcard-travel.hr i www.cinimdobro.hr.
O svim važnim informacijama u vezi s uvođenjem eura i korištenjem Premium Visa kartica svoje korisnike smo pravodobno obavještavali.
Dodatne informacije potražite pod „Često postavljana pitanja”, a ako ne pronađete odgovor na svoje pitanje, možete ga postaviti i putem obrasca ovdje.
PBZ Card je potpisnik Etičkog kodeksa za uvođenje eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj.
Često postavljana pitanja
Na koji način ćete preračunavati troškove koje sam kao korisnik/korisnica Premium Visa kartice napravio/napravila prije uvođenja eura?
Troškove i druge obaveze preračunavat ćemo primjenom punoga brojčanog iznosa fiksnog tečaja konverzije (1 euro = 7,53450 kuna) korištenjem pet decimala te zaokruživanjem dobivenog iznosa u skladu s matematičkim pravilima zaokruživanja, pri čemu ćemo dobiveni rezultat zaokruživati na dvije decimale, a na temelju treće decimale.
Na koji način ćete na računima koje ćete izdati u siječnju 2023. prikazati troškove koje sam napravio/napravila u prosincu 2022. godine?
Na svim računima koji će biti izdani od 1. siječnja 2023. i nadalje troškovi će biti prikazani u eurima, bez obzira jesu li troškovi napravljeni u kunama do 31. 12. 2022. ili u eurima od 1. 1. 2023.
Hoćete li naplaćivati naknadu za preračunavanje troškova iz kune u euro?
Ne, nećemo naplaćivati naknadu za preračunavanje troškova iz kune u euro.
Hoću li troškove iz prosinca 2022. godine koje sam napravio/napravila u kunama plaćati u siječnju 2023. u kunama ili u eurima?
Razdoblje dvojnog optjecaja traje 14 dana od datuma uvođenja eura. Ono započinje datumom uvođenja eura u 00:00 sati i završava zaključno s četrnaestim danom u 24:00 sata.
Ako ćete račun s troškovima učinjenim tijekom 2022. godine u tom razdoblju plaćati gotovinom, moći ćete to učiniti gotovim novcem u kunama ili eurima.
Ako ćete račun plaćati bezgotovinski i/ili putem digitalnih kanala, moći ćete to učiniti samo u eurima.
Do 30. 6. 2023. nalog za plaćanje (uplatnica) na kojem je iznos plaćanja naveden u kuni, ako plaćate u poslovnici, banka je dužna preračunati u euro, u iznosu koji odgovara iznosu kuna navedenom na uplatnici uz primjenu fiksnog tečaja konverzije i u skladu s pravilima za preračunavanje i zaokruživanje.
Banka je dužna omogućiti tehničke pretpostavke za izvršenje naloga uz korištenje 2D bar koda.
Koliko dugo ćete iskazivati dvojne cijene na fakturama, cjenicima, web stranicama i ostalim materijalima?
Od 5. rujna 2022. do 31. prosinca 2023. osigurat ćemo dostupnost dvojnog iskazivanja cijena za usluge PBZ Carda u sklopu cjenika naknada, koji je objavljen na www.pbzcard.hr i www.pbzcard-premium.hr stranicama, te za ugovore po potrošačkom kreditu u kunama, koji su odobreni ili su se nudili prije dana uvođenja eura.
Nadalje, u skladu sa Zakonom o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj PBZ Card nema obvezu dvojno iskazivati iznose na računima, promotivnim materijalima, pristupnicama i sličnim materijalima.
Hoćete li sve mjesečne račune izdane prije prelaska na euro, vidljive primjerice u MyWay aplikaciji, preračunati u eure?
Računi izdani prije 31.12. 2022. u MyWay aplikaciji bit će prikazani samo u kunama.
Hoće li se promijeniti iznos mog postojećeg potrošačkog/gotovinskog kredita prilikom prelaska na euro?
Iznos postojećeg potrošačkog/gotovinskog kredita prilikom prelaska na euro neće se promijeniti.
Na koji ćete način preračunavati postojeće potrošačke/gotovinske kredite prilikom prelaska kune na euro?
Prelaskom s kune na euro iznosi potrošačkih i gotovinskih kredita te mjesečni anuiteti ostat će nepromijenjeni, a preračunat ćemo ih u eure po fiksnom tečaju konverzije (1 euro = 7,53450 kuna) i zaokruživanjem iznosa na dvije decimale, bez plaćanja ikakve naknade.
Hoćete li naplaćivati naknadu prilikom preračunavanja postojećih potrošačkih/gotovinskih kredita iz kune u euro?
Ne, nećemo naplaćivati naknadu za preračunavanje postojećih potrošačkih/gotovinskih kredita iz kune u euro.
Hoće li se promijeniti iznosi obročnih otplata i drugih troškova koje sam napravio/napravila u kunama, a trebam ih podmiriti nakon uvođenja eura?
Neće, ostat će nepromijenjeni.
Na koji način ćete preračunati obročnu otplatu i druge troškove koje sam napravio/napravila u kunama a trebam ih podmiriti nakon uvođenja eura?
Kod obročne otplate primjenjivat ćemo fiksni tečaj konverzije i pravila za preračunavanje i zaokruživanje na: - nedospjele rate/iznose - dospjele obračunate, a neplaćene rate/iznose.
Ostale neplaćene obveze preračunat ćemo iz kune u euro primjenom fiksnog tečaja konverzije i pravila za preračunavanje i zaokruživanje.
Na koji način ćete preračunati iz kune u euro odobreni limit po karticama s revolving kreditom, odnosno PBZ Visa Shopping kartici?
Preračunavanje limita po revolving i PBZ Visa Shopping karticama iz kune u euro izvršit ćemo primjenom punoga brojčanog iznosa fiksnog tečaja konverzije, korištenjem svih pet decimala i zaokruživanjem dobivenog iznosa u skladu s matematičkim pravilima zaokruživanja na prvu veću deseticu.
Koliki će biti iznos obvezne mjesečne otplate revolving kredita?
Od 1. 1. 2023. iznos obvezne mjesečne otplate revolving kredita bit će 18 eura.
Hoćete li promijeniti iznose kamata (zatezne kamate, kamate na potrošačke i kamate na revolving kredite) radi prelaska na euro?
Ne, nećemo ih mijenjati.
Hoćete li limit za podizanje gotovog novca u Republici Hrvatskoj i inozemstvu zbrajati i iskazivati kao jedinstveni limit u eurima?
Iznose za podizanje gotovog novca u Republici Hrvatskoj i inozemstvu nećemo zbrajati i iskazivati kao jedinstveni limit u eurima, već će i ubuduće ostati dva limita za podizanje gotovog novca: limit za podizanje gotovog novca u inozemstvu i limit za podizanje gotovog novca u Hrvatskoj. Oba limita bit će iskazana u eurima.
Hoćete li mijenjati iznose članarina i ostalih naknada?
Ne, iznosi članarina i ostalih naknada će ostati isti.
Na koji način ćete preračunati iznose članarina i ostalih naknada iz kune u euro?
Preračunavanje iznosa članarina i ostalih naknada izvršit ćemo primjenom punoga brojčanog iznosa fiksnog tečaja konverzije korištenjem pet decimala te zaokruživanjem dobivenog iznosa u skladu s matematičkim pravilima zaokruživanja, pri čemu ćemo dobiveni rezultat zaokružiti na dvije decimale, a na temelju treće decimale.
Na koji način ćete preračunati u euro ugovorna terećenja?
Ugovorna terećenja koja su nastala u kunama prije uvođenja eura, a dolaze na naplatu nakon 1. siječnja 2023., odnosno nakon uvođenja eura kao službene valute Republike Hrvatske, bit će fakturirana u eurima, a iz kuna u eure preračunat će ih davatelj određene usluge za koju je korisnik dogovorio ugovorno terećenje. Što znači da će PBZ Card fakturirati/naplatiti te usluge prema podatcima koje će mu dostaviti davatelj usluge s kojim korisnik ima ugovoreno ugovorno terećenje. Korisnici ugovornog terećenja i nakon uvođenja eura moći će uobičajeno koristiti ovu uslugu bez ikakve posebne radnje od njihove strane prema PBZ Cardu.
Koliko će iznositi limit za beskontaktno plaćanje na POS uređaju bez autorizacije PIN-om?
Limit za beskontaktno plaćanje na POS uređaju bez autorizacije PIN-om od 1. 1. 2023. će iznositi 40 eura. Radi vaše dodatne sigurnosti u pojedinim situacijama beskontaktnu transakciju ćete trebati potvrditi PIN-om i za manje iznose.
Na ovoj web stranici koristimo kolačiće (cookies) kako bismo Vam mogli ponuditi najbolje korisničko iskustvo. Kolačići se spremaju u Vaš internetski preglednik (browser) i služe tome da Vas web stranica “prepozna” kad se vratite. Istovremeno, nama (vlasnicima web stranice) pomažu da bolje razumijemo Vaše interese i potrebe i prema tome Vam pružamo kvalitetniji sadržaj.
Više informacija potražite na poveznicama Zaštita i obrada osobnih podataka te
Više o kolačićima.
Kolačićima možete upravljati kroz opcije na lijevoj strani ove aplikacije.
Strogo potrebni kolačići
Ovi kolačići potrebni su kako bi stranica funkcionirala i ne mogu biti isključeni. Obično se postavljaju kao reakcija na radnje koje ste napravili te predstavljaju zahtjev za uslugama kao što su: Postavke privatnosti, Prijava ili Popunjavanje obrazaca. Vašem pregledniku možete zadati da Vas obavijesti o korištenju ili blokira ove kolačiće, ali u tom slučaju neki dijelovi stranice neće raditi.
Kolačići izvedbe
Ovi kolačići omogućuju nam praćenje broja posjeta i izvore prometa kako bismo mogli izmjeriti i poboljšati izvedbu naše web stranice. Oni nam pomažu saznati koje su stranice popularne, a koje manje popularne. Pomažu nam vidjeti kako se posjetitelji kreću na web stranici. Sve informacije koje ovi kolačići prikupljaju agregirane su i stoga anonimne. Nećemo znati kada ste posjetili našu stranicu ako ne dopustite ove kolačiće.
Molimo da uključite Nužne kolačiće kako bi mogli sačuvati vaše postavke za kolačiće izvedbe!